„Slow living nie je len pre lesné víly“ hovorí Aneta Fránková, Research & Development Manager v POETIKO.organic

„Slow living nie je len pre lesné víly“ hovorí Aneta Fránková, Research & Development Manager v POETIKO.organic

„Slow living nie je len pre lesné víly“

Hovorí Aneta Fránková, Research & Development Manager v POETIKO.organic


Medzi členmi kreatívneho tímu dievčat z POETIKO má každá svoje unikátne miesto a jedinečný prínos. Nie nadarmo sa hovorí, že protiklady sa priťahujú, a každý dobrý príbeh sa začína kontrastom, kreatívnym napätím a spájaním rôznych pohľadov na svet. Aneta Fránková pôsobí v POETIKO na pozícii Research & Development Manager, ale sama seba radšej označuje slovami z materinskej češtiny – ako kreatívnu vývojárku kozmetiky. Keď sa s ňou rozprávate, hneď po pár vetách je vám jasné, že k vám prehovára človek oddaný poznaniu a faktom, s nepopierateľným prirodzeným vedeckým zmýšľaním. 


Ak náhodou nestíhate jej tempo a odborný slovník, s pedagogickým prístupom učiteľa, ktorému záleží na tom, aby ste mu porozumeli, prispôsobí svoje rozprávanie vášmu videniu sveta, trpezlivo a bez výčitiek, a z neznámo znejúcej pozície R&D managera sa stáva kuchár krémov, ktorý má k dispozícii recept a jeho úlohou je previesť ho do finálnej podoby hotovej porcie pre nás, spotrebiteľky.


Ako prebieha proces vývoja nového produktu? 


Na začiatku je vízia, táto spravidla prichádza od produktovej manažérky Moniky. Tá na základe inšpirácie aktuálnymi trendami v kozmetike, spojenými s vlastnými vedomosťami, rozhľadom a inšpiráciou v starobylých herbároch, vytvorí zadanie, ako by mal nový produkt vyzerať, ako by sa mal správať a čo by mal docieliť. Táto prvotná predstava poslúži ako vodítko pre oddelenie vývoja, ktorého úlohou je v ďalších krokoch nájsť spôsob, ako danú predstavu v reálnych podmienkach čo najvernejšie zrealizovať. V tomto momente vstupuje do procesu Aneta a jej expertíza. 


„Začnem tým, že si vytvorím svoj vlastný prieskum toho, ako by tento nový produkt mohol byť poskladaný“, vysvetľuje Aneta. V tejto fáze prieskumu sú mimoriadne nápomocné najmä údaje od dodávateľov surovín, ktoré často obsahujú napríklad návrhy receptúr, ako by daný produkt mohol vyzerať. R&D manager si z týchto návrhov môže pripraviť výťah, čo by sa teoreticky dalo použiť, v závislosti od toho, čo má k dispozícii v laboratóriu. „V tomto bode si receptúru začínam dávať dokopy a pozerám sa na to, ako môžem jednotlivé súroviny kombinovať. Sledujem pritom, ako môžu suroviny so sebou navzájom reagovať tak, aby to spolu správne spolupracovalo a nerozpadalo sa. Všetko si skúšam spočiatku v teórii, na papieri a keď mám pripravených 4-5 možností, presúvam sa do laboratória.“ Z miešania v laboratóriu následne vznikne receptúra, ktorá zodpovedá predstave produktovej manažérky, s konzistenciou, ktorá je dostatočne stabilná, má príjemnú textúru a vlastnosti, v takej podobe, z ktorej sú všetci kolegovia nadšení, čo znamená, že receptúra je pripravená na vstup do ďalšej fázy, ktorou je testovanie.


Napríklad testovanie teplotnej záťaže je skúmanie vplyvu rôznych teplotných podmienok na hotovú receptúru. Tento krok pomôže preveriť napríklad to, ako sa váš krém bude správať, ak si ho vezmete so sebou na dovolenku, kde naň prípadne ešte bude svietiť ne-slovenské subtropické slniečko. Aneta nič nenecháva na náhodu a vo fáze testovania vystavuje každý produkt rôznym podmienkam, tak, aby ste si mohli byť istí, že váš krém zvládne aj vaše životné tempo a nepredvídateľné podmienky okolia. „Kým dospejeme k finálnej textúre môže vývoj vďaka testovaniu trvať aj pol roka, a ak táto receptúra v testovaní obstojí, musí sa ešte v ďalšej fáze vyskúšať vo väčšej mierke. Je to ako keď varíme guláš. Ak varíme pre dvoch, chutí inak, ako keď sa varí guláš pre celú školskú jedáleň,“ zasväcuje nás do tajov laboratória Aneta.


V priebehu toho, ako sa receptúra prevádza do takzvanej „polovýrobnej šarže“ sa pripravujú podklady na veľké zhodnotenie zdravotnej nezávadnosti pre úrady. A až po finálnom „opečiatkovaní“ to pre laboratórium znamená, že zloženie produktu sa môže vypísať na etikety, tie môžu ísť konečne do tlače a my máme finálnu receptúru.


Počas celého procesu zápasí Aneta s tým, v akých začiatkoch sa vlastne stále nachádza vývoj prírodnej kozmetiky a spolu s ním dostupnosť ingrediencií, ktoré zodpovedajú jej náročným požiadavkam. „Funkčných surovín je mnoho, ale väčšina z nich nespĺňa tie štandardy, ktoré potrebujeme a neprešli by potrebnými certifikáciami. Sú to napríklad veľmi účinné extrakty, ktoré sú ešte dlhodobo vyrábané v určitom rozpúšťadle, ktoré my nemôžeme akceptovať pre prírodnú kozmetiku.“ Pri tom nejde len o to, že sa vyhýbame „škodlivým“ látkam, ale pri vývoji prírodnej kozmetiky je rovnako dôležitá otázka toho, ako prebieha spracovanie jednotlivých surovín, ktoré sa v receptúrach používajú, ako aj spôsob, akým toto spracovanie vplýva na životné prostredie. 


„Neriešime len to, čo sa deje na pokožke, ale aj to, ako sa pri vývoji kozmetiky správame k prírode.“


Aneta tento prístup k vyvíjaniu prírodnej receptúry vysvetľuje na príklade: „V rámci starostlivosti o planétu sa napríklad v súčasnosti snažíme eliminovať deriváty z ropy. Kedysi bola v kozmetike obľúbená ingrediencia s názvom parafinum likvidum, teda parafíny, ktoré dodnes nájdeme v niektorých klasických krémoch našich babičiek. Nejde ani tak o to, či sú v zložení škodlivé, ako o spôsob, akým sa tá surovina k nám dostáva. Parafíny v týchto krémoch tvoria základnú olejovú zložku a my sa ich v súčasnosti snažíme nahradzovať rôznymi prírodnými olejmi, ako je olej makadamiový, kokosový, olivový, ktorý sa v rastlinách nachádza prirodzene.“ 


V receptúrach sa prírodná kozmetika vyhýba ďalej napríklad silikónom (spoznáte ich v zložení podľa prípony „-cone“). Tie pomáhajú vytvoriť na povrchu pokožky príjemný zamatový pocit, avšak aktívne látky potom v takejto receptúre neprenikajú tak hlboko, ako je potrebné. Nahradzujú sa prírodnými alternatívami, ako napríklad deriváty z kokosového oleja. Silikóny sú v prírodnej kozmetike zakázané. 


Pozitívne je, že aj vďaka tlaku verejnosti, odoberateľov aj spotrebiteľov, sa čoraz viac výrobcov vydáva na udržateľnú cestu a ponúkajú stále viac prírodných alternatív. „Začína to vlastne už od výrobcov samotných surovín, ktorí taktiež cítia tento tlak, a hoci sa bránia tomu prebudovať naraz celé svoje portfólio, musia sa tomuto trendu prispôsobiť. Nedá sa to pritom spraviť z jedného dňa na druhý, avšak tlak regulácií z jednej strany a tlak zákazníkov zo strany druhej spôsobuje to, že výrobcovia postupne svoje portfólio obmieňajú. Ako dlho však bude trvať, kým prejdú na portfólio kompletne zodpovedajúce potrebám prírodnej kozmetiky, to nedokážeme povedať.“


Zborme pár mýtov o prírodnej kozmetikeTo, že je kozmetika prírodná, neznamená, že je jedlá


A: Jedným z trendov je napríklad kozmetika, ktorá na prvý pohľad vypadá povedzme ako smoothie alebo čokoládová pena. Hoci hmota pripomína textúru známych potravín, receptúra môže obsahovať konzervanty schválené pre prírodnú kozmetiku, ale stále je to chémia. Ľudia si dávajú veľký pozor na to, čo jedia, a svojej pleti chcú dodávať rovnako kvalitné suroviny, tomu rozumiem. Avšak potravinárska kvalita a kozmetická kvalita suroviny sú dve úplne odlišné veci. Napríklad technologický postup výroby oleja v potravinárskej kvalite a rovnakého oleja v kozmetickej kvalite je iný. To isté platí aj pri vode. V receptúrach na kozmetiku sa často používa voda demineralizovaná, nedokážem si predstaviť, že by som ju vypila. Prírodné ingrediencie teda môžu byť v súlade s prírodou, a zároveň nebyť vhodné na konzumáciu.To, že je kozmetika prírodná, neznamená, že si ju v rovnakej kvalite dokážeme vyrobiť sami doma

A: Domáca výroba kozmetiky je momentálne trend, myslím si však, že by sme mali zostať pri tom dovoňať si nejaký krém, prípadne dodať niečo do existujúceho produktu pre relaxáciu. Pri profesionálnej výrobe kozmetiky máme k dispozícii laboratórium, v ktorom môžeme pri vývoji skúšať všetky možnosti toho, čo sa s výrobkom môže stať. Ak napríklad v produkte používame nejakú vodnú zložku (či už je to voda alebo hydrolát), tak už je tu potenciálny priestor na to, aby sa vytvorila napríklad pleseň, alebo baktérie, ktoré by mohli výrobok znehodnotiť. Človek, ktorý sa kozmetike venuje, napríklad vie, akú kombináciu konzervantov je potrebné použiť na to, aby výrobok vydržal čo najdlhšie, a aby zároveň krém nebol iritujúci na pokožke so zachovaním takého rozpätia  pH, do ktorého je potrebné sa trafiť a podobne. Pri vytváraní receptúr je potrebné si tento proces naštudovať tak, aby sme mu rozumeli. Ak si napriek tomu chcete vyrobiť kozmetiku doma napríklad podľa návodu na internete, odporúčam spotrebovať ju okamžite, maximálne do 2-3 dní s skladovaním v chladničke. Prípadne si kedykoľvek môžete do osvedčeného krému pridať napríklad kvapku oleja na osobnú personalizáciu, či navodenie príjemnej atmosféry.To, čo zaručene používali naše mamičky a babičky, nie je automaticky lepšie ako to, čo máme k dispozícii dnes

A: Osobne si myslím, že naše maminky používali to najlepšie, čo práve v tej dobe mali k dispozícii a čo bolo dostupné. Ponuka bola značne obmedzená aj tým, že vývoju kozmetiky sa vtedy mnoho ľudí nevenovalo. V súčasnosti sa tomu venuje veľmi veľa firiem a tým sa naše možnosti rozširujú. Nemyslím si zároveň, že nižšia kvalita kozmetiky v minulosti bola spôsobená akokoľvek zámerne, jednoducho pracovali s tým, čo bolo dostupné a poznané. V popredí bola často snaha využiť zostatkové suroviny z výrobných procesov niekoľkými rôznymi spôsobmi a viedol k tomu prirodzený vývoj. Rozdiel je v tom, akým smerom sa uberá naša súšasná spoločnosť, a v tom, že dnes už dokážeme veci robiť lepšie.


Každý má v živote svoje rituály, aj bez nálepky „Slow“

Výsledkom Anetinej práce sú prírodné produkty vysokej kvality, ktoré dokážu priniesť konkrétne účinky pre rôzne typy pleti. Pri výbere vhodnej kozmetiky sa však môžeme s ich kombináciou viac pohrať. „Naše olejíčky a krémy sa dajú medzi sebou hravo kombinovať, preto by som sa neriadila len jednou produktovou radou, ale potrebami pokožky podľa toho, ako jej to vyhovuje.“

Medzi Anetine obľúbené produkty patrí napríklad pleťový olej pre unavenú pleť. “Aplikačnou tyčinkou si ho nanesiem na vlhkú tvár (kvapku na čelo a pod oči), rozotriem bruškami prstov a nechám chvíľu pôsobiť. Keď sa vstrebe, nanesiem hydratačný krém. Napriek tomu, že bežne používam rad pre unavenú pleť, v lete siahnem radšej po rade na mastnú a aknóznu pleť. Vo vysokých teplotách, keď sa pleť viac potí, tak mi práve tento rad pomáha pleť príjemne sťahovať."


Filozofia Slow living, ktorá v mnohom slúži ako kompas pri vývoji prírodnej kozmetiky, totiž zdôrazňuje aj to, aby sme naslúchali svojim vlastným unikátnym potrebám a vnímali výnimočnosť každej jednej mysle, každého jedného tela. Padajú pri tom stereotypné predstavy o tom, ako svet okolo nás funguje, a začíname vnímať rôznorodosť možností, ako život prežívať. Napríklad samotné rituály spomalenia. Slow living nás motivuje k tomu, aby sme si dopriali chvíle starostlivosti o vlastné blaho cez hlbšie prežívanie každodenných činností a premenili ich až na momenty takmer obradné, ktoré potom nazývame rituály. Pritom predstava, že niečo robíme priam obradne, v mnohých dodnes môže vzbudzovať nedôveru, pretože máme stereotypné predstavy o tom, čo by to malo znamenať. 


Aj Aneta však v racionalite svojich každodenných činností zistila, že vlastne aj v jej živote sa nachádza niekoľko rituálov: „Uvedomila som si, že každý máme v živote niečo, čo robíme nejakou rutinou. Môj otec bol pedant, a tak počas môjho detstva bolo otužovanie na dennom poriadku. Teraz je to síce veľký hit, ale my sme vyrastali v tom, ako nás otec brával kúpať sa do studenej vody. A tak sa aj teraz v dospelosti snažím mať každé ráno studenú sprchu a stal sa z toho môj rituál. Taktiež ráno, predtým ako sa vydám do práce, si pustím pesničku a sama vo svojom byte si zatancujem. Nesmiem pri tom nič robiť, len zdvihnem ruky, uvoľním sa a hýbem sa len tak pre seba. A mojím večerným rituálom je natieranie lakťov. Tento rituál si odnášam ešte z detsva, od mala som bola naučená, že sa po kúpaní musím natierať kvôli mojej vysušenej pokožke. Teraz si pred spaním vždy natriem lakte a idem tak potom spať.“ Mastičku na lakte si pritom Aneta vytvorila sama. Neuškodí totiž svoje vedomosti využiť aj na vlastné sebarozmaznávanie.


Aneta neustále hľadá spôsoby, akým tieto vedomosti rozvíjať a produkty vylepšovať. „Moderná kozmetika je pre mňa kozmetika s aktívnymi látkami, ktorá účinky nie len sľubuje, ale ich aj dodáva, a ak sa budem venovať starostlivosti o seba, tak tie účinky budem po 2-3 mesiacoch skutočne vidieť.“ Pri vývoji kozmetiky pre POETIKO ju nadchýňa prinášať nielen základnú starostlivosť, ale aj špeciality, ktoré nie sú tak obvyklé, ale oslovia zákazníka napríklad zaujímavou textúrou a ten má možnosť objaviť niečo nové. Aneta má na stole v laboratóriu ešte mnoho vecí, ktoré neuzreli svetlo sveta, lebo napríklad na ne ešte nebol dostatok času, ale to je na tom procese aj to vzrušujúce, „že máme priestor sa ďalej rozvíjať, ísť ďalšími smermi, analyzovať, čo nám ešte chýba a prinášať do nášho portfólia vždy niečo nové.“


Katka Pereszlényiová

Späť na blog