Zdravie na prvom mieste: Prečo sa vyhýbať syntetickej kozmetike

Zdravie na prvom mieste: Prečo sa vyhýbať syntetickej kozmetike

Po dňoch práce a starostí si zaslúžime len to najlepšie. Energiu načerpáme bylinkovým čajom, prechádzkou na čerstvom vzduchu či plnohodnotnou večerou s dobrými priateľmi. Pokožka si zaslúži podobne kvalitnú starostlivosť, akú venujeme sebe, a to sa týka aj výberu kozmetických produktov. Po rokoch používania sa ich výsledky premietnu práve na nej. 

Asi si viete predstaviť, koľko škody napácha v našich energetických zásobách, ak sa “napráskame” nie príliš kvalitnou čokoládou. Naša energia možno prudko vzrastie, avšak na úkor minimálneho množstva vložených živín a po týždňoch takéhoto stravovania bude trpieť naša pečeň, proces detoxikácie sa spomalí a naše trávenie sa zhorší. 

Inak to nie je ani s našou pokožkou. Pokiaľ kozmetika, ktorú používame, neposkytuje pleti kvalitnú výživu (vitamíny, antioxidanty, hydratačné látky), pleť ochabuje a stráca elasticitu. Množstvo chemických látok môže upchávať póry – spomeňte si na príklady krémov z nedávneho článku, ktoré sa naoko tvária, že pokožku hydratujú: ide však len o fiktívne zdanie vďaka mikrofilmu, ktorý na nej vytvárajú. Pokožka je potom naopak ešte vysušenejšia. 

Rovnako tak aj v tele sa po čase sčíta až príliš veľa telu cudzích látok. To vedie k podráždenosti pokožky, alergiám, dokonca sa diskutuje aj o karcinogénnych vplyvoch takejto starostlivosti. S čím všetkým sa môžete okrem predbežne starnúcej pleti stretnúť, ak si zvolíte syntetickú kozmetiku?


Alergie, ekzémy a ochorenia kože

Alergickým reakciám sa síce nemusia vyhnúť ani tí, ktorí starostlivo dbajú na prírodné zloženie používanej kozmetiky, avšak alergie vyvolané prírodnou alternatívou majú obvykle lepší priebeh, prípadne o nich vieme, a tak sa im snažíme vopred vyvarovať aj v kozmetike. Telo sa s nimi vyrovnáva lepšie, než pri alergiách z parabénov, ftalátov (v kozmetike sú zakázané, ale vyskytujú sa napr. v obaloch), zbytkov pesticídov, konzervantov, chemických UV filtrov, synteticky vyrábaných aromatických látok, parafínov, zbytkov ropy, silikónov a mnohých ďalších prímesí.

Ekzémy vznikajú podobne ako alergie. Často sa v súvislosti s príliš synteticky zaťaženou kozmetikou prejaví aj tzv. atopický ekzém; najmä pri používaní krémov a prípravkov na vlasy. Ďalším z prejavov je práve alergický ekzém, a to pri silnom kontakte s dráždidlom. 

Môže vzniknúť v oblasti hlavy (používanie šampónov, kondicionérov a ďalších prípravkov na vlasy), v oblasti očných viečok (v rámci použitia dekoratívnej kozmetiky), na tvári (taktiež vplyvom pleťových prípravkov), ale pozor si musí človek dať aj na kadejaké depilačné prípravky. 

 

Lámavé nechty a iné vady

Poznáte vady nechtov, akými sú biele fliačky upozorňujúce na nedostatok zinku alebo vápnika? Mnohé z nás majú aj lámavé nechty. Na vine však nemusí byť ani tak samotná príroda a starnutie nechtového lôžka, ako acetón. Ten sa nachádza v lakoch aj odlakovačoch na nechty a spôsobuje vysúšanie nechtov, ktoré sú potom náchylné k odlupovaniu a lámaniu sa. 

Navyše, laky sami o sebe pozmeňujú aj farbu nechtov a ich zložky (tolulén, formaldehyd) sa dostávajú ďalej do tela, kde pôsobia škodlivo. Nežiadúce účinky sa násobia dlhodobým používaním a nemusia byť na etikete práve priznané. Ak potrebujete dopriať nechtom úľavu, na trhu sú našťastie aj produkty - tzv. laky bez chémie. 


Hormonálna nerovnováha

Ftaláty, ktoré prenikajú do tela, sú jedny z tých látok, ktoré menia hormonálnu štruktúru a zároveň môžu spôsobiť neplodnosť. Rovnako škodlivý je aj parabén, pričom je známy tým, že napodobňuje funkcie ženského hormónu - estrogénu. Vo vedeckých kruhoch prebiehajú aktuálne zanietené diskusie o tom, do akej miery sa nepriamo podieľa na hormonálnych pochodoch nášho tela a ako nám môže škodiť.  


Možný karcinogénny vplyv 

Kozmetické prípravky sú svojím zložením viac a viac na výslní, zlepšuje sa náš životný štýl, viac si dávame pozor na to, čo jeme a čím sa skrášľujeme. Napriek tomu prichádzame počas života do styku s rôznorodými chemickými látkami, ktoré môžu znižovať našu obranyschopnosť. V súvislosti s používaním nesprávnej kozmetiky môžeme toto riziko zvyšovať.

V diskusiách sa často objavuje vplyv hliníka a upchávania potných žliaz pri používaní antiperspirantov, ktoré vedie neskôr k zvýšenému riziku rakoviny pŕs. Ďalším príkladom je už zmienený formaldehyd či oxybenzón v opaľovacích krémoch, ktorý by mal paradoxne skôr chrániť pred rakovinou kože.


Menej chémie, viac kolagénu

Ak sa v kozmetike nachádza príliš veľa syntetických látok, dochádza k narušeniu metabolizmu kože a tukovej vrstvy a k pozmeneniu štruktúry kože. Ako sme už písali v časti venovanej alergiám, niektoré prírodné látky môžu spôsobiť alergickú reakciu, napr. alkohol, esenciálne oleje, výťažky z ovocia a citrusov, ale keďže sú prírodného pôvodu s odlišnou odozvou organizmu na tieto látky, väčšinou príde iba k chvíľkovému podráždeniu kože. Každý človek je alergikom, dobrou správou však je, že za život sa so svojím alergénom nemusí vôbec stretnúť.

Tak, ako sme už uviedli aj v predchádzajúcom článku, v POETIKO produktoch používame iba prírodné konzervanty a emulgátory, deriváty prírodných látok, rovnako ako aj farbivá rastlinného charakteru (výťažky z pŕhľavy, moreny farbiarskej, dubovej kôry). Taktiež kvalitné oleje a bylinky, z ktorých získavame aktívne látky. Namiesto vody zase kvetinové hydroláty, ktoré môžu skvele zafungovať aj ako konzervant. Takmer aromaterapeutické vlastnosti získava POETIKO kozmetika vďaka esenciálnym olejom. 

Ak si nie ste istí, či práve zloženia našej kozmetiky sa vyhýbajú vašim alergiám, na našom webe je sprístupnené kompletné zloženie všetkých našich výrobkov. V našich partnerských predajniach po celom Slovensku si môžete doslova na vlastnej koži vyskúšať, aké kozmetické produkty vám sedia, taktiež ich ovoňať a užiť si ich aromaterapeutický potenciál. Ich zoznam nájdete TU. 


O dôvod viac

Ak nechcete pri výbere kozmetiky myslieť “iba” na seba, určite je dobré vedieť, že nevyčísliteľná výhoda prírodnej kozmetiky je aj v jej šetrnosti k planéte. Rastliny a zvieratá vám určite poďakujú, pretože takáto kozmetika je po stečení do odpadov na rozdiel od tej syntetickej plne odbúrateľná, a to najmä preto, že ide o zložky vlastné ľudskému telu. Syntetické látky sa naopak dostávajú do vodných zdrojov a spôsobujú množstvo problémov, napríklad v snahe plnohodnotne vodu vyčistiť. Dokonca aj najnovšie technológie majú problém všetky tieto látky z pitnej vody odstrániť. Odpadové látky vypúšťané do vody ovplyvňujú zároveň život na brehoch vodných tokov, kvalitu pôdy a život zvierat. Znečistenie vôd predstavuje jedno z najvážnejších rizík aj pre človeka a je lepšie mu všemožne predchádzať, napríklad aj vhodným výberom kozmetiky.

Viete už, akú kozmetiku si pridáte do nákupného košíka? Naše produkty si môžete prezrieť TU.
Späť na blog