NAVRÁŤTE SA S POETIKOM K NAŠIM SLOVANSKÝM KOREŇOM. AKO UCTIEVAŤ JAR?

NAVRÁŤTE SA S POETIKOM K NAŠIM SLOVANSKÝM KOREŇOM. AKO UCTIEVAŤ JAR?

1. marca bola jarná rovnodennosť. Tento deň sa podľa pohanských zvykov nazýva aj Ostara. Na jeho oslavu zvykli kedysi ľudia zapaľovať ohne, tancovať a spievať v kruhu. Najčastejšie sa obliekali do červených či zelených šiat a maľovali vajíčka ako symbol nových začiatkov. My zdobíme síce vajíčka až na Veľkú noc, no aj pre nás znamenajú prvé jarné dni a sviatky novú krv do žíl a odhodlanie do nových začiatkov. Poďme si povedať, akými rituálmi najlepšie osláviť jar.


UCTIEVAJME NOVÉ ROČNÉ OBDOBIE JARNÝMI RITUÁLMI

Kedysi vítali aj naši predkovia prvé jarné dni najrôznejšími rituálmi. Väčšinou išlo o ochranu klíčiacich bylín, ktoré boli zdrojom obživy, vynášanie Moreny (zimy), gazdiné dôkladne upratovali v domoch, chlievoch a na záhradách. Staré a nepotrebné veci a odpadky najčastejšie pálili, odnášali za dedinu a zbavovali sa všetkého, čo už nebolo potrebné. Nechýbala ani obradná jarná očista, pri ktorej sa ľudia šľahali zelenými ratolesťami a polievali “živou” vodou z potoka.

My už samozrejme nič páliť nebudeme, no napriek tomu si môžeme jar uctiť niekoľkými rituálmi, vďaka ktorým navnímame aj samotný cyklus prírody a jej energiu. Vyskúšajme napríklad jarné otužovanie v potokoch, ktoré pomáha predchádzať zápalom v tele. Pokiaľ na to nie sme dosť odvážni, môžeme skúsiť jemnejšie umývanie rannou rosou, ktorú zoberieme z listov rastlín počas skorých rán.

HRIEŠNE KORBÁČE

Veríme, že tradície Veľkej noci ešte nevymizli. Jedným z magických jarných rituálov je aj tradícia pletenia korbáča, ktorý by mal byť upletený z mladého vŕbového prútia a krátkym švihom má ženám zabezpečiť zdravie.

PRINESTE SI DOMOV JAR V PODOBE MAGICKÝCH BAHNIATOK

Bahniatka alebo aj kvitnúce vetvičky vŕby rakytovej boli symbolom prichádzajúcej jari odpradávna. Používali sa dokonca aj pri obradoch, napríklad počas Bielej Soboty boli zapichované na okraj poľa a záhonov ako ochrana dobrej úrody. Tento rituál môžeme dnes vykonávať aj my, no ak na mýty neveríme, môžeme si bahniatkami urobiť aspoň radosť na kuchynskom stole.

VNÍMAJTE CYKLICKOSŤ A DOPRAJTE SI JARNÚ STRAVU

Jedným zo spôsobov ako uctievať jar je tiež jarná strava. Myslíte si, že na jar ešte nič nerastie a neplodí? Opak je pravdou. Klíčky sú typickou jarnou pochúťkou. Nielenže poskytujú mnoho mikroživín, ale zároveň sú symbolom nového života. Skúsme si doma naklíčiť napríklad mungo fazuľu alebo šošovicu či cícer. Čerstvo upečený žitný chlieb s tvarohom a žeruchou je predsa návrat do detstva.

Čas jarných byliniek pomaly prichádza a my ich môžeme začať zbierať a načerpať ich silu. Plnku, čaj alebo špenát môžeme urobiť z prvých čerstvých lístkov pŕhľavy dvojdomej. Pŕhľava patrí totiž medzi naše najväčšie liečivé byliny, pričom jej účinné látky nájdeme vo všetkých častiach - od koreňa až po kvety. Čistí krv, znižuje krvnú hladinu cukru, lieči problémy s močovými cestami, pomáha pri ochoreniach pečene, žlčníka, sleziny a žalúdka. Rovnako aj krásne biele sedmokrásky, začínajúce rásť práve na jar, sú prospešné pre naše zdravie. Sú skvelým pomocníkom pri kašli, zahlienení či zápale priedušiek. Vyskúšajte si doma uvariť med zo sedmokrások, postačia vám k tomu iba kvety sedmokrások, citrón, voda a cukor. Kvietky vylúhujeme aspoň 24 hodín a povaríme s cukrom. Na 50g sedmokrások pripadá 500 g cukru. Lahodný a liečivý med je na svete. Kvety sedmokrások môžeme jesť aj čerstvé, napríklad v šaláte alebo ako ozdobu na natretom krajci chleba. V kuchyni môžeme z jarných bylín využiť ďalej medvedí cesnak, pľúcnik lekársky, ktorý už svojím názvom napovedá, že sa používa k liečbe pľúc alebo aj podbeľ lekársky, ktorý je však v prírode skôr vzácny. Uvoľňuje hlieny a má silné protizápalové účinky, hodí sa preto na liečbu kašľa a zápalu priedušiek. Užívame ho vo forme čaju.

Tak ako oslávite jar vy?
Späť na blog