ČO POETIKO PRODUKTY NEOBSAHUJÚ? O ZLOŽENÍ KOZMETIKY A JEJ ŠKODLIVÝCH LÁTKACH

ČO POETIKO PRODUKTY NEOBSAHUJÚ? O ZLOŽENÍ KOZMETIKY A JEJ ŠKODLIVÝCH LÁTKACH

Pri nákupe kozmetiky si často zabúdame overiť jej zloženie; vystačíme si s popisom na etikete alebo nás k nákupu zláka pekný obal. Pokiaľ ste zvyknutí investovať financie do zdravia a premieta sa to aj do nákupu kvalitných potravín, vyživujúce krémy a správna kozmetika sú podobne vydarenou investíciou. Prečítaniu podrobného zloženia výrobkov sa síce nevyhneme, ale pre dobro celej veci: Hlavnou funkciou kože je brániť telo pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, no napriek tomu cez pokožku prenikajú do tela najrôznejšie látky. Tie môžu pokožke pri nevhodnom výbere skôr uškodiť, ako ju pomôcť vyživiť a správne regenerovať.

AKO VYBERAŤ KVALITNÚ KOZMETIKU?

Hľadáte na etiketách potrebné indície o (ne)škodlivosti kozmetiky a nerozumiete im? Je pravda, že výrobca by mohol ospravedlňovať nedostatok miesta na etikete, avšak je potrebné pozastaviť sa hneď pri dvoch veciach. Po prvé: siahodlhý popis ešte nezaručuje kvalitnú kozmetiku, naopak, kozmetika vyrobená na prírodnej báze bude obsahovať skôr menej zložiek. Druhou skutočnosťou je fakt, že ak nemáte titul z chémie, bude sa vám množstvo skratiek na etiketách lúštiť dosť ťažko. Ako spoznať, čo znamenajú napríklad skratky SLS a SLEZ? (Odkazujú k priemyselným penidlám, ktoré môžu v nesprávnom pomere, prípadne v kombinácii so senzitívnou pokožkou, nepríjemne dráždiť.) – Tip na encyklopédiu, ktorá vám pomôže tieto ťažkosti preklenúť, sa dozviete ďalej v článku.

Ďalšia zákernosť tkvie v tom, že ani slovko “prírodný” ešte nezaručuje úspech. V zemi a pri pestovaní týchto prírodných látok mohlo byť použitej viac chémie, ako pri samotnej syntetickej výrobe. Pokiaľ môžete, poobzerajte sa po certifikácii výrobku; prípadne po úsilí danej kozmetickej firmy takéto certifikácie získať.

Pri nákupe môžete dať aj na odporúčanie vašich priateľov. Aj my sami naše výrobky POETIKO testujeme najskôr v kruhu našich blízkych – obzvlášť, ak majú napríklad problematickú pokožku, ktorú daná kozmetika pomáha ošetrovať a zlepšiť. Mohlo by vám to napovedať čokoľvek – aj keď isté riziká tu predsa len sú, pretože ani váš najlepší priateľ nie je pri skúšaní výrobkov doslova “vo vašej koži” a nedokáže pravdepodobne ani dobre vylúštiť spomínané záludné skratky.

Predstavíme vám preto častú skupinu škodlivých a pritom často sa vyskytujúcich, dobre ukrytých látok, ktorým sa v našich POETIKO výrobkoch vyhýbame. Dávame si na ne pozor a hneď vám vysvetlíme prečo:

ČO JE “OUT” V KOZMETIKE A NA ČO JE POTREBNÉ DÁVAŤ POZOR

Ftaláty
Ftaláty sú rôznorodou skupinou látok, ktorá sa používa pri výrobe plastov (plastové hračky, PET fľaše), ako aj pri výrobe kozmetiky. Výrobcovia ich volia pre ich schopnosť zmäkčovania. V kozmetike sa používajú ako súčasť syntetickej parfumácie. Zradné je, že aj keď kozmetický produkt ftaláty obsahuje, nie vždy ich nájdeme uvedené na obale výrobku.

Špecifikom týchto látok je, že sa uvoľňujú postupne. Už pri malom množstve môžu pri dlhodobom používaní nepriaznivo ovplyvniť ľudský hormonálny a reprodukčný systém. Pozor by si na ne mali dávať najmä tehotné a dojčiace ženy. Prenášajú sa do materského mlieka a deťom by mohli spôsobiť množstvo ťažkostí, od vrodených vád, predčasnej puberty, alergií či astmy, ale aj rakoviny. Dospelí sa môžu tiež stretnúť s problémami, napr. s pečeňou a obličkami.

Napriek tomu, že ftaláty bývajú rafinovane skryté, niekedy ich predsa len môžeme na etikete objaviť. Umelo sa pridávajú do parfumov, prípadne do už spomenutej syntetickej parfumácie (lepšie je preto siahnuť po parfume z prírodných silíc - navyše budete oplývať oveľa špeciálnejšou a nevtieravou vôňou), šampónov, telových mliek, lakov na vlasy a na nechty a dezodorantov. Ftalát odhalíte buď priamo z názvu – slovo bude zakončené koncovkou „-ftalát“, prípadne ak pôjde o označenie skratkou, nájdete zakončenie písmenkom “P”. = napr. skratky DMP, BBP alebo DEP.

SYNTETICKÉ KONZERVANTY

Výrobcom ide v tomto prípade o predĺženie životnosti výrobkov, a to aj napriek tomu, že niektoré produkty, akými môžu byť parfumy, dezodoranty, spreje na vlasy či niektoré oleje, nie je prakticky nutné konzervovať, pretože v nich nedochádza k chemickým zmenám alebo množeniu baktérií. Syntetické konzervanty pritom (namiesto derivátov prírodných látok a tých čisto prírodných) môžu vyvolať alergické reakcie a rôzne telesné podráždenia. Napr. látka známa pod názvom Imidazalidinyl Urea môže uvoľňovať toxický formaldehyd, prípadne známe škodlivé látky pomenované ako Methyl/Ethyl/Propyl/Paraben a mnohé ďalšie. Nájsť ich môžete v konvenčnej kozmetike, predovšetkým v krémoch a sprchových géloch. Dôležité je, že všetky syntetické konzervanty je možné nahradiť prírodnými. Vhodné je preto vyhnúť sa im a siahnuť po produktoch s prírodnými alebo prírodne identickými konzervantami.

Aby ste nemuseli hľadať tie škodlivé, jednoduchšie bude nájsť si tie neškodné. Sú nimi napríklad: Sodium Benzoate (benzoan sodný), Benzoic Acid (kyselina benzoová), Potassium Sorbate (sorban draselný), Salicylic Acid (kyselina salicylová), Sodium Salicylate (salicylát sodný), Alkohol, Capryl/Caprylyl Glycol (iba prírodné z kokosového oleja) a prírodné esenciálne oleje.

ROPA

S derivátmi ropy sa spotrebiteľ stretáva najčastejšie pod pojmami vazelína a parafín, prípadne aj propylenglykol. Vazelína sa v kozmetike vyrába čisto z ropy, vytvára film na pokožke, no zároveň je nepriedušná, čo môže spôsobiť množstvo kožných problémov a akné, navyše zostáva bez účinných látok, rovnako ako aj propylenglykol. Ten vyvoláva navyše aj pozitívne pocity hydratácie, avšak túto hydratáciu spôsobuje iba nanesená vrstva krému. Po jeho odstránení je pokožka paradoxne omnoho viac vysušenejšia. S parafínom sa stretávame najmä v lacných krémoch, keďže podporuje ich hutnosť bez toho, aby museli výrobcovia siahnuť aj po iných pridaných látkach. Je to pre nich jednoducho výhodnejšia stratégia.

Ropné deriváty – parafín, vazelína, petrolátum, propylenglykol – sú teda schopné kumulácie v tele, napríklad aj v materskom mlieku. Vypúšťaním toxických látok spôsobujú toxické reakcie. Nahradiť ich môžeme kvalitnými olejmi, maslami alebo voskami. Diskutabilné sú v kozmetike aj tzv. “pegy”, teda zlúčeniny PolyEthylenGlykolu, ktoré vznikajú práve z ropy. Id o penidlá, ktoré nájdeme v šampónoch či sprchových géloch. Vedú sa o nich dlhodobé diskusie, najmä o ich neblahom a karcinogénnom vplyve.

ROPA A FTALÁTY NIE SÚ JEDINÝMI STRAŠIAKMI KOZMETIKY

Určite poznáte aj kontroverzné a neustále prebiehajúce diskusie týkajúce sa antiperspirantov obsahujúcich hliník a jeho karcinogénnom vplyve (pričom dezodoranty sa tvária ako tie “lepšie” a po správnosti by ste v nich hliník nemali nájsť, čítajte však pozorne zloženie na etikete). Hliník má za cieľ upchať póry, aby nedochádzalo k prirodzenému poteniu, avšak v tele tak zanecháva hromadiace sa toxíny a následne dochádza k zápalovým stavom.

Škodlivé môžu byť ďalej aj najrôznejšie typy silikónov. Pre výrobcu nie je ťažké vyrobiť ich a tak sa s nimi stretávame takmer v každom konvenčnom šampóne či kondicionéri. Na vlasoch zanechávajú hladký film a potrebný lesk. Krátkodobo to nie je na škodu, no pri dlhodobom používaní nejdú z pokožky len tak ľahko zmyť. Vrstvia sa a vzniká ďalšia neprirodzená vrstva, kedy pokožka nemôže obnoviť svoje prirodzené procesy, vlasy sa vysušujú a na pokožke vzniká zápal, začervenanie, lupiny a krvavé chrastičky.

Škodlivých látok existuje v kozmetike bohužiaľ množstvo, preto vám ďalšie z nich odhalí náš redakčný tím POETIKO aj v ďalšom článku. Do tej doby môžete lúštiť jednotlivé skratky – pokiaľ ovládate angličtinu minimálne podľa prehľadu kozmetického názvoslovia INCI.

AKO NA POTREBU KVALITY ODPOVEDÁ POMALÁ ETICKÁ KOZMETIKA?


V POETIKO produktoch používame prírodné konzervanty aj emulgátory alebo deriváty prírodných látok. Rovnako aj farbivá sú čisto rastlinného charakteru (napr. výťažky z pŕhľavy, moreny farbiarskej, dubovej kôry), využívame kvalitné oleje a bylinky a získavame z nich aktívne látky. Namiesto vody používame kvetinové hydroláty, ktoré môžu fungovať aj ako konzervant. Takmer aromaterapeutické vlastnosti získava POETIKO kozmetika vďaka esenciálnym olejom.

V poslednom kroku výroby si nechávame POETIKO výrobky testovať Štátnym zdravotníckym ústavom či nezávislými laboratóriami, kde prebiehajú dôkladné záťažové testy a hodnotenie zdravotnej nezávadnosti. Všetky tieto látky majú certifikáciu pre prírodnú kozmetiku a potravinárstvo. Nemôže sa preto stať, že by sa v našich produktoch objavili zdraviu a pleti škodlivé produkty, ako sú napríklad ropné zložky, syntetické silikóny, parabény, syntetické parfumácie či farbivá. Starostlivo vyberáme jednotlivé látky do zloženia tak, že sa nám nedávno podarilo získať aj certifikácie CPK a CPK Bio určené pre prírodné produkty.

Čo by sme vám v každom prípade odporučili? Pri výbere akejkoľvek kozmetiky si spomeňte na POETIKO SLOW prístup: „menej je viac“ a radšej majte doma menej fľaštičiek s kvalitným zložením za viac eur, ako plnú kúpeľňu nezdravých produktov, ktoré sa nakoniec podpíšu na vašom zdraví.
 Warana Psavomorecká
Späť na blog