AKÝ VPLYV MÁ DUŠEVNÉ ZDRAVIE NA NAŠU PLEŤ?

AKÝ VPLYV MÁ DUŠEVNÉ ZDRAVIE NA NAŠU PLEŤ?

Akné, ekzém, vyrážky, lupienka, alopécia či vitiligo. Sú vám tieto názvy povedomé? Pravdepodobne každý z nás už niektoré z týchto kožných ochorení zaznamenal. Keď nie u seba, možno u ostatných. Práve tieto ochorenia môžu byť okrem iného následkom vypätých psychických stavov, ktoré fungujú v mnohých prípadoch ako spúšťač. Čo všetko môže stres spôsobiť a ako proti nemu môžeme bojovať? To všetko si povieme o pár riadkov nižšie.

PREJAVY PSYCHIKY NA NAŠEJ KOŽI

Naša myseľ a koža sú, aj keď sa to nemusí zdať, úzko prepojené. Psychický stav a emócie môžu ovplyvniť stav našej pokožky. Samozrejme, nie v každom prípade sa stres prejaví iba na koži. Každý z nás reaguje na stresové situácie inak, preto sa môže prejaviť v rôznych častiach tela. Môže to byť napríklad žalúdok a zlé trávenie, u iných zase napríklad hlava, kedy dotyčný trpí na migrény. My si tu však povieme niečo k vplyvu psychického stavu práve na našu pleť.

AKO JE TO S AKNÉ?

Akné je skvelým príkladom problému s pleťou na základe nie dobrého psychického rozpoloženia, keďže veľmi často vzniká práve vo chvíli, kedy sme vystavení veľkému tlaku. Pleť v tú chvíľu začne uvoľňovať takzvaný stresový hormón - kortizol, ktorý zároveň zvyšuje produkciu kožného mazu. To môže následne spôsobiť už spomínané akné, ktoré môže potom niektorých jedincov viac stresovať a môžu sa tak dostať do akéhosi začarovaného kruhu. Je preto potrebné kolobeh zastaviť a zamedziť tak rozširovaniu akné.

VITILIGO, ALOPÉCIA, LUPIENKA

Aj tieto ochorenia môžu byť stresového pôvodu. Pri kožnej poruche vitiligo dochádza k poškodeniu funkcie melanocytov - buniek tvoriacich kožný pigment melanín, a tým pádom k jeho úbytku. Najčastejšie býva skôr genetického pôvodu a medzi rizikové faktory patrí diabetes alebo porucha štítnej žľazy, avšak stres môže byť tým, čo toto ochorenie vyvolá.

Alopécia je súhrnný názov pre celý rad chorôb postihujúcich vlasy, ktorých prejavom je oslabenie vlasových folikulov, vypadávanie vlasov alebo ochlpenia, dokonca až ich úplná strata. Príčina a priebeh sú u mužov a žien často rozdielne a medzi rizikové faktory patrí genetická predispozícia, dlhodobá podvýživa, toxická záťaž, liečivá (predovšetkým na onkologickú liečbu), ale tiež aj stres. Pokiaľ nie je dlhodobo liečená a naše telo sa napríklad so stresom vyrovnáva týmto spôsobom, môže dôjsť až k progresii do štádia jazviacej alopécie, ktorá je nevratná.

Jedným z tých najčastejších kožných ochorení je lupienka - autoimunitné zápalové ochorenie, prejavujúce sa červenými šupinatými ložiskami na koži, ktoré sa postupne olupujú. Najčastejšie sa objavuje na lakťoch či kolenách. Je to dané niekoľkonásobne zvýšenou obnovou kožných buniek. Tú môžu ovplyvňovať rôzne lieky, infekcie a snáď viac než u ktoréhokoľvek iného kožného ochorenia aj psychologický stres.

Čo robiť, keď sa jedno z takýchto ochorení objaví? Je rozhodne na mieste zachovať pokojnú hlavu a vyhľadať odborníka. V každom prípade je potrebné postupovať pri jednotlivých ochoreniach inak, v závislosti od rozsahu. Rozumné je však poradiťsa s odborníkom.

DLHODOBÉ X KRÁTKODOBÉ STRESOVÉ OBDOBIE

Krátkodobé stresové obdobie, kedy je naša pleť výnimočne v neobvyklom stave, postihne čas od času každého z nás. Môžu to byť náhle psychické výkyvy z dôvodu vypätia v škole či v práci, z rodinných či iných dôvodov. V takých chvíľach je dobré nájsť si čas pre seba a venovať sa niečomu, čo máme radi. Prečítať si knihu, uvariť si niečo dobré, zacvičiť si jógu, zašportovať si alebo zameditovať alebo si jednoducho urobiť príjemné popoludnie pri našom obľúbenom seriáli. Pre každého z nás je vhodnou aktivitou na (nielen) psychický odpočinok niečo iné.

Naopak, dlhodobé vypätie, kedy sa stres stáva naším každodenným parťákom, nie je dobré brať na ľahkú váhu. Je v poriadku cítiť sa z času na čas smutne a prežiť aj takéto životné momenty. Nie je však v poriadku cítiť sa takto neustále. V takom prípade je vhodné vyhľadať odbornú pomoc a zveriť sa s naším trápením odborníkovi, ktorý nám s problémom pomôže. Nie je dôvod, prečo túto tému držať ďalej medzi tými tabuizovanými. Dôležitým prvým krokom je uvedomenie a túžba po zmene.

AKO SO STRESOM BOJOVAŤ?

Ako už bolo zmienené, pomôcť nám môže aj príjemná chvíľka, ktorú venujeme sami sebe a upokojíme tak našu myseľ. So stresom nám okrem toho môže pomôcť aj celková zmena životného štýlu a stravy, ktorá nám nevyhovuje, ale doteraz sme nemali dostatočnú motiváciu náš prístup zmeniť. Napríklad strava má totiž vplyv nielen na stav nášho duševného zdravia, ale aj priamo na pleť.

Stresovými faktormi môže byť aj nevhodná voľba zamestnania alebo akýkoľvek iný dôvod ako mylná voľba študijného odboru či obklopovanie sa ľuďmi, ktorí nám skôr berú, než dávajú.
Každý jeden faktor je jednoduché zmeniť. Pokiaľ sa teda necítime v niektorej z týchto oblastí dobre, tak to zmeňme. Pokiaľ nás trápi práca, nájdime si inú. Obklopujme sa tými najbližšími, s ktorými je nám najlepšie. Skrátka a jednoducho: “Postavme seba a svoje zdravie na prvé miesto!”

ODBORNÁ POMOC

Pokiaľ nám už nepomôžu pekné chvíle s priateľmi alebo aktivity, ktoré máme radi, možno je vhodný moment začať zvažovať aj inú možnosť pomoci. Pre mnohých z nás je takáto situácia, kedy si musíme priznať, že potrebujeme pomoc odborníka, ťažká. Pre niekoho naopak úplne bežná. V každom prípade neexistuje jediný dôvod, prečo sa cítiť akokoľvek nekomfortne, ak vo svojom živote riešime bolesť, s ktorou si nevieme rady. Máte pocit, že váš problém je oproti iným úplne banálny? Tak ho nemajte. Každý človek reaguje a prežíva najrôznejšie situácie odlišne. Čo by jedného mohlo dohnať k slzám, druhého nemusí nijak vzrušiť. Preto nie je vhodné porovnávať sa v takýchto situáciách s kýmkoľvek iným. Sústreďme sa len na seba a problém(y) riešme. Dokonalá pleť, ktorá príde hneť vzápätí, keď sa zbavíme akejkoľvek záťaže, bude tým najlepším bonusom.

Ak sa rozhodnete hľadať odborníka, dôležité je zistiť si o ňom potrebné informácie - predovšetkým to, na ktorú oblasť sa špecializuje. Výber voľme vyraďovacou metódou podľa miesta bydliska, preferencie muž/žena, špecializácie a podľa sympatií, ktoré sú nám podľa popisu jeho práce najbližšie. Potom už len stačí skontaktovať sa a dohodnúť si prvý termín.
Pokiaľ nám odborník už na prvom sedení nepadne do oka, nezúfajme. Dajme mu šancu na druhé stretnutie, prípadne vyhľadajme podľa rovnakého postupu niekoho iného. Nie vždy sa pošťastí nájsť vhodného adepta hneď na prvýkrát.
A Verte mi, že pocit, keď človek nájde svoju “spriaznenú dušu” na liečbu a vyčistenie našej mysle, je k nezaplateniu. Z pôvodne neistých pocitov a strachu sa v priebehu niekoľkých týždňov stanú opačné a sami ucítite, ako s každou ďalšou návštevou odchádzate “ľahší”.
Pokiaľ je pre niekoho nepredstaviteľné, že by musel o svojich problémoch hovoriť osobne s niekým cudzím, existujú tiež on-line stretnutia, kedy môžete zostať v pohodlí domova, alebo tam, kde sa cítite najlepšie.

NIE NADARMO SA HOVORÍ “VYSPAŤ SA DO KRÁSY”

Ani nedostatok spánku nám k duševnej pohode nepomôže. Ak nevenujeme spánku pozornosť, respektíve čas, skôr či neskôr sa budeme cítiť o to viac nervózni. Nedostatok spánku, následná únava a neschopnosť fungovať v bežnom živote tak, ako by sme potrebovali, nás bude stresovať a psychike ani pleti tým nijak nepomôžeme. Doprajme si preto potrebný odpočinok a spánok, keďže nabratie energie na nasledujúce dni je dôležité. Aby sme však docielili efektívny odpočinok, je potrebné chodiť spať včas, dodržiavať pravidelnosť spánkového režimu a spať v úplnej tme.

KOZMETICKÁ STAROSTLIVOSŤ

V neposlednom rade je dôležité opäť spomenúť aj vhodnú kozmetickú starostlivosť. Verím, že aj ranné /večerné rituály, kedy si doprajeme chvíľu s našimi obľúbenými produktami na pleť, nás môžu uviesť do väčšej duševnej pohody. Spojme tak každodennú rutinu s príjemným kúpeľom, maskou na tvár, na ktorú si inokedy nenájdeme čas, pusťme si obľúbenú hudbu alebo podcast o duševnom rozvoji či o čomkoľvek inom.
V prípade, že nám už stres spôsobil menšie či väčšie problémy s pleťou, je potrebné postaviť sa k tomu čelom a používať šetrné produkty, ktoré ďalej nenarúšajú kožné bunky a nespôsobujú pleti ďalšiu bolesť.
Základné trio je hydratácia, čistenie a výživa. Preto vám ako odporúčanie pridávam odkaz na obľúbené pleťové oleje, podľa typu vašej pleti. Kombinácie olejov a byliniek, ktoré majú blahodarné účinky nielen na pleť, ale vďaka vôni aj na psychiku, sú jednoducho neodolateľné. Vaša pleť vám poďakuje. Nezabúdajte však rozmaznávať ani zvyšok tela. Zároveň nemôžem nespomenúť dvojfázový odličovač, ktorý zanechá pleť jemnú a vyživenú a tiež niektorý z krémov pre kompletnú poetickú starostlivosť.

Skúsme sa spoločne zamyslieť, či stres, ktorý nám môže spôsobiť množstvo problémov, neovplyvňuje náš život až príliš a ak áno, skúsme to zmeniť. Jedno súvisí s druhým. Myslime na seba a doprajme sebe a nášmu telu to, čo naozaj potrebuje. Žijeme len raz, tak si to poďme užiť!


Pokiaľ sa vám bude chcieť, napíšte mi, čím si vy radi spríjemňujete dni alebo čo by ste radi zmenili, aby sa vaša pleť mala čo najlepšie a vďaka nej aj vy.
Späť na blog