AKÝ MÔŽE MAŤ ŽIVOTNÝ ŠTÝL VPLYV NA NAŠE VZŤAHY?

AKÝ MÔŽE MAŤ ŽIVOTNÝ ŠTÝL VPLYV NA NAŠE VZŤAHY?

Vzťah je dôležitým aspektom ľudskej existencie. Môže sa pohybovať od príbuzenského alebo rodinného vzťahu, cez pracovný či profesionálny vzťah, až po vzťah milostný. Otázkou je, aká je spojitosť medzi tým, aký život vedieme a kvalitou našich vzťahov?

Životný štýl je tvorený množstvom faktorov, ktoré určujú kvalitu nášho života. Sú to napríklad pohyb, výživa a pitný režim, pracovné nasadenie, spánok a regenerácia, sociálne vzťahy, vplyv okolia a iné.

1.AJ ZMENA STRAVY MÔŽE MAŤ POZITÍVNY VPLYV NA NAŠU NÁLADU.

Nielenže môže značne ovplyvniť naše fyzické zdravie, ale môže ovplyvniť aj to psychické. Naša duševná pohoda či nepohoda sa potom prenáša do našich vzťahov. V čreve sa nachádza približne 90 % serotonínových receptorov, a tak aj zmena jedálničku môže mať pozitívny vplyv na duševné zdravie.
Potvrdila to aj štúdia University of Manchester z roku 2019, ktorá porovnávala údaje u viac než 46 000 ľudí. Podľa štúdie, pri redukčných diétach, znížení obsahu tuku v strave a zvýšení jej výživovej hodnoty, ustupujú depresívne príznaky. Preto Joseph Firth, jeden z autorov štúdie, odporúča jednoduché zmeny ako: „Jesť viac výživných jedál s vysokým podielom vlákniny a zeleniny a obmedziť fastfood a rafinované cukry. To by malo stačiť na to, aby sa zabránilo potenciálne negatívnym psychologickým účinkom takzvaného junk food.“
Odporúča sa jesť napríklad viac lososa, špenátu, semien a kuracieho mäsa, pretože tieto potraviny sú bohaté na tryptofán, ktorý pomáha zvyšovať hladinu serotonínu. Za zvýšenie výskytu depresívnych pocitov a ďalších negatívnych nálad môže aj nedostatok selénu. Ten nám pomôžu doplniť napríklad tri para orechy denne. Ďalším tipom je zníženie príjmu cukru, čím môžeme predísť jeho nevyrovnanej hladine. Taktiež probiotiká a prebiotiká môžu byť užitočnými pomocníkmi na ceste za lepšou náladou. Obsiahnuté sú napríklad v jedlách ako je miso (sójová pasta), kimči a kapusta, ktoré sú bohaté na laktobacily.

Dbajte okrem iného aj na správnu hydratáciu, keďže už mierna dehydratácia (5%) môže mať vplyv na koncentráciu, náladu a hladinu energie, ako v rozhovore uvádza Alexie Dempsey, špecialistka na výživu v liečbe porúch príjmu potravy.
Navyše, ak sa jedálniček rozhodnete upraviť spoločne s priateľom, manželom, kamarátkou alebo kýmkoľvek ďalším, môžete si byť vzájomnou oporou a povzbudzovať sa k lepším stravovacím návykom.

2.INTÍMNE VZŤAHY JE MOŽNÉ VYLEPŠIŤ AJ POHYBOVOU AKTIVITOU.

Je známe, že cvičenie je nevyhnutnou súčasťou pre zdravé telo a zdravú myseľ. Všetci už zrejme vieme, že pri športe sa vyplavujú endorfíny (hormóny šťastia), ale nie každý vie, že sú nevyhnutné nielen pre lepšiu náladu, ale tiež na zvýšenie libida. Vďaka pravidelnej fyzickej aktivite sa budete cítiť lepšie, čo sa potom prenesie aj do spálne.[ Staršia štúdia z Electronic Journal of Human sexuality]http://www.ejhs.org/volume7/fitness.html zistila, že cvičenie pomáha jednotlivcom stať sa sebavedomejším. Športovanie zároveň zvyšuje srdečnú frekvenciu a následne krvný obeh. Pravidelným cvičením sa tak môže výrazne zlepšiť sexuálny život, vytrvalosť a flexibilita. Podľa mnohých štúdií znižuje šport riziko erektilnej dysfunkcie o 30 %. Nemôžeme opomenúť, že ženy sú po 20 minútach intenzívneho cvičenia sexuálne citlivejšie. Ak by sme aj nebrali do úvahy partnerské vzťahy, vo väčšine prípadov športujeme minimálne v dvojiciach, a tak je skvelé vzájomne sa povzbudzovať a tráviť čas napríklad aj so súrodencom alebo s kamarátmi.

3.OPROTI FYZICKÉMU VÝDAJU ENERGIE JE NUTNÁ PRE VYVÁŽENÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL AJ REGENERÁCIA A ODPOČINOK.

Keď spíme, náš mozog má dostatok času (u dospelých je to 7 až 9 hodín za noc), aby si oddýchol a zbavil sa nevyžiadaných informácií, ktoré mohol počas dňa zhromaždiť. Dobrý spánok nás zbavuje stresu, vďaka čomu sme menej podráždení, čo môže v konečnom dôsledku rozhodne zredukovať počet hádok vo vzťahu. Podľa štúdie z roku 2015 je spánková deprivácia spájaná so zníženou sexuálnou túžbou a vzrušením u žien (to podľa môjho názoru potvrdí takmer každá maminka). Na druhej strane sexuálna aktivita môže často prispieť k lepšiemu spánku. Po orgazme uvoľňuje telo hormóny ako oxytocín a prolaktín, ktoré môžu navodiť príjemné a relaxačné pocity. Sex tiež znižuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý je spájaný so stresom. Tieto hormonálne zmeny tak môžu uľahčiť zaspávanie.
\n

4.VEĽKÝ VPLYV MÁ NA ÚROVEŇ ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU AJ DUŠEVNÁ POHODA.

Sociálne kontakty majú pozitívny vplyv na empatiu a sebavedomie. Pri socializácii sa zároveň stretávame s menšou mierou úzkostí a depresie. Na citáte W. Shakespeara, že šťastie je len polovičné, ak sa o neho nemáš s kým deliť, a že smútok je dvojnásobný, ak ti z neho nemá kto pomôcť, určite niečo bude.

To, ako žijeme, môže ovplyvniť našu fyzickú aj duševnú pohodu. Náš životný štýl je akýmsi druhom sebalásky a toho, ako sa staráme o svoje telo a dušu. Život so správnymi návykmi z nás robí nielen lepšieho človeka, ale má tiež pozitívny vplyv na naše vzťahy, a to v mnohých ohľadoch.
Späť na blog